Dijital Yaşam

Eski Netflix Yöneticisi, 28 Ayrı Suçtan Sorumlu Bulundu

250 milyonu aşkın kullanıcı sayısı ile oldukça çok tercih edilen dijital içerik platformlarından biri olan Netflix, 2014 yılında CTO’sunu değiştirerek değişen CTO’su Michael Kail’e rüşvet davası açmıştı. Uzun süren dava sürecinin ardından karar, geçtiğimiz saatlerde belli oldu.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından da duyurulan kararda Kail, 28 suçtan mahkum edildi. Eski CTO’nun cezası tam olarak belirlenmezken oluşturulan kararnamede istenen ceza ile ilgili de kritik bir kısım bulunuyor.

netflix

Netflix, Yeni Özelliğini Duyurdu: Bir Şeyler Oynat
Detayları Keşfedin

İşte Eski Netflix CTO’sunun Tüm Suçları

2014’te Netflix tarafından açılan davada Michael Kail, şirketten ayrıldıktan sonra Yahoo’da hemen çalışmaya başlamak için rüşvet vermekle suçlanıyordu. Normal durumlarda dava, düşmeyle dahi sonuçlanabilecekken rüşvetin Netflix’in parası ile verildiği iddia edilildi.

Netflix

Netflix’in kanıt olarak gösterdiği raporlara bakıldığında birçok farklı şirkete 4 milyon dolardan da fazla miktarda ödeme yapıldığı görülüyor. Teknolojiden sorumlu başkan yardımcısı Michael Kail tarafından yapıldığı da bilinen ödemelerle ilgili son karar ise Kail’i suçlu bulmakta.

COVID-19 nedeniyle bir süre ertelenen duruşmanın sonrasında Adalet Bakanlığı’nın paylaştığı kararda, iddianamede yer alan 29 suçun 28’inden eski CTO sorumlu tutulurken verilecek olan ceza ile ilgili de iki ayrı ihtimal bulunuyor.

Netflix Michael Kail
Michael Kail

Hakim tarafından verilen kararda Kail para cezasına mahkum edilebilir. Oldukça yüksek bir miktar olması beklenen bu cezada Netflix’in parasıyla verilen rüşvetlerin faizi ile geri ödenmesi de istenebilir. Böylelikle Kail’in yaklaşık olarak 7 ila 10 milyon dolar arasında bir para cezasına çarptırılması muhtemel.

Diğer ihtimalde ise eski CTO yirmi yıl hapis cezasına çarptırılabilir. Kail’in avukatı, müvekkilinin suçsuzluğunu ispat etmek için çalışmalara devam edeceklerini açıkladı. Netflix’in halen bir açıklama yapmaması dikkat çekerken hangi cezanın uygulanacağını ise zaman gösterecek.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler