Neuralink
Dijital Yaşam

Elon Musk’tan Sevindirici Neuralink Haberleri Geldi: Sıradaki Hedef İnsan

Son zamanların giderek daha da popüler hale gelen girişimcisi Elon Musk, geçtiğimiz aylarda yeni projesi Neuralink’i tüm dünyaya duyurmuştu. İnsan başta olmak üzere canlıların beynine çip yerleştirerek adeta “süper canlılar” yaratmayı hedefleyen projeden yeni haberler geldi.

Musk’un resmi Twitter hesabından açıklanan haberlerde, bir maymunun beynine Neuralink prototipi yerleştirildiği ve bu sayede maymunun sadece zihniyle bilgisayar oyunu oynayabildiği duyuruldu. Aynı zamanda Musk, Neuralink’in bir sonraki hedefini de net bir şekilde ortaya çıkardı.

Geleceğin Teknolojisine Merhaba Deyin: Neuralink Tanıtıldı!
Detayları Keşfedin

Maymunlar, Bilgisayar Oyunu Oynayabiliyor: Peki Nasıl?

Altı hafta önce beynine ilk Neuralink prototiplerinden biri takılan makak maymunu Pager, bu süre zarfında prototibe uyum sağlayarak bilgisayarların kontrolünü sadece zihni ile kolay biçimde yapabiliyor. 9 yaşında olduğu aktarılan Pager’in ikonikleşmiş oyun Pong’u oynadığı dakikalar, Neuralink YouTube kanalında paylaşıldı.

Neuralink, Maymun Pager’in beynine ilk takıldığında maymuna muz smoothie ödülü verilerek joystick kullanımı öğretildi. Pager tüm bunları gerçekleştirirken içerisindeki ince kablolar sayesinde beyin sinyallerini ve çalışma stilini kapsayan Neuralink, Pager’in hangi nöronları kullandığını dahi tespit etti.

Tespit edilen nöronlar sayesinde Pager’in el başta olmak üzere tüm vücut hareketleri sistem tarafından tanınmış hale geldi. Pager, joystick ile bir bilgisayarı kontrol edebildiğini ve oyunlar oynayabildiğini keşfettikten sonra ise joystick ve bilgisayar arasındaki bağlantı kesildi, maymun sadece zihni ile oyunu kontrol etmeye başladı.

Elon Musk için Neuralink
Neuralink İnsana Takıldığında Ortaya Çıkacak Görüntü

Temmuz 2019’da Elon Musk, Neuralink hakkında görüşürken bir maymunun Neuralink ile bilgisayarı hali hazırda kontrol edebildiğini paylaşmıştı. Görüntülerin ise yaklaşık 3 yıl sonra yayınlanması akıllara birçok farklı soru işaretini getirmiş durumda.

Neuralink ilk kez maymunlara takıldığında kötü bir yan etki yarattığı, bu nedenle geçtiğimiz seneki lansmanda domuzların kullanıldığı düşünülürken 2019’da maymunlara takılan Neuralink ile şimdi Pager’a takılan Neuralink’in farklı olduğunu da iddia edenler bulunmakta. Ancak tüm bunlardan hangisinin doğru olduğu ise bir soru işareti.

Neuralink
Neuralink İmplantı

Sıradaki Adım: Felçli İnsanlar

Musk’un Twitter hesabı üzerinden duyurulan bir başka Neuralink haberi ise insanlar konusunda. Neuralink’in insanlar tarafından ne zaman deneneceği büyük bir merakla beklenirken, bunun için ilk tarih neredeyse netleşmiş durumda.

Geçtiğimiz saatlerde attığı Tweet ile Neuralink’in domuz ve maymunlardan sonraki ilk hedefinin insanlar olduğunu duyuran Musk, şirketin felçlilere odaklanacağını da ekledi. Neuralink takılan felçli bir insanın sadece günler içerisinde normal insanlardan çok daha hızlı bir şekilde akıllı telefon kullanacağını açıklayan paylaşım şimdiden beğeni rekorları kırmış durumda.

“İlk Neuralink ürünü, felçi bir insanın akıllı telefonu parmaklarını kullananlara göre çok daha hızlı yönetmesini sağlayacak.”

-Elon Musk, Neuralink CEO’su

İddialara göre felçli bir insana takılan Neuralink tıpkı Pager’da olduğu gibi ilk olarak vücut hareketlerini tespit edecek, sonrasında ise beyne doğru sinyalleri göndererek telefon kullanımını sağlayacak. Başarılı telefon kullanımından sonraki hedef ise yürümeyi sağlamak.

Tüm bunların ne zaman gerçekleşeceği ve felçi insanların Neuralink ile ne zaman yürüyeceği merak konusu iken nelerin olacağını ise ilerleyen dönemler belirleyecek.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler