Dijital Yaşam

Dünyada Bir İlk: 2 Nanometrelik Çip Üretildi

Bir zamanlar en büyük teknoloji firmalarından biri olan IBM, sitesinden yaptığı duyuru ile; bir ilki başardığını açıkladı. IBM, ilk 2 nanometre teknolojisine sahip çipleri üretmeyi başardığını duyurdu. Geleceğin telefonlarına, bilgisayarlarına ve diğer teknolojik araçlarına güç verecek teknoloji; böylelikle gün yüzüne çıktı.

Şu anda elektronik aletler üzerinde kullanılan çiplerin çoğu, yıllardır 7 nanometre teknolojisini kullanıyor. Eylül ayında tanıtılan iPad Air ile birlikte Apple, ilk 5 nanometrelik çipleri kullanmaya başlamıştı. Samsung ise yine benzer bir şekilde geçtiğimiz aylarda 5 nanometrelik çiplere geçmişti.

MediaTek

MediaTek, 2020 Yılında Yeni Bir Rekora İmza Attı
Detayları Keşfedin

IBM’in Ürettiği 2 Nanometrelik Çiplerin Özellikleri

Çip üzerinde yer alan transistör sayısı arttıkça cihazlar, çok daha yüksek performans sunabilirken; daha düşük güç tüketebiliyor. IBM’in 2 nanometrelik çipleri, çip üzerinde bulunan transistör sayısında büyük bir sıçrayış gerçekleştirmiş durumda.

Bu yeni çipler, günümüzde oldukça sık bir şekilde kullanılan 7 nanometrelik çiplere göre; çok daha fazla transistör sayısına sahip. Bunun nedeni ise çok daha kompakt ve ince olması. Şirket, 2 nanometre teknolojisini kullanan çiplerin 7 nm’lik çiplerden; yüzde 45 daha yüksek performans ve yüzde 75 daha düşük enerji tüketimi sunacağını öngördüğünü açıkladı.

Bazı kaynaklara göre IBM’in yeni 2nm’lik çipi, milimetre kare başına yaklaşık 333 milyon transistör içeriyor. Apple gibi şirketlerin yeni kullanmaya başladığı ve daha yeni popüler olmaya başlayan 5 nanometrelik çipler bile; milimetre kare başına yaklaşık 173 milyon transistör içeriyor.

Bu sayılar her ne kadar kulağa hoş olarak gelse de IBM’in ürettiği çipin hala bir prototip aşamasında olduğu; ve 2 nanometrelik çiplerin seri üretime girmesine ve bu çipleri kullanan cihazların satışa çıkmasına hala uzun yıllar var gibi görünüyor.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
1
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler