Long March 5B'nin fırlatılışı
Uzay ve Havacılık

Çin’in Tarihi Zhurong Robotundan İlk Mars Görüntüleri Geldi

Geçtiğimiz hafta, Çin ilk kez Mars yüzeyine bir robot indirmişti. Çin’in ilk gezgini olan altı tekerlekli Zhurong robotu, 21 Mayıs’ta Mars’ın Utopia Planitia’nın bölgesine başarıyla indi. Robotun, 90 gün boyunca Mars yüzeyinde kalması planlanıyor.

Bu süreçte, bölgenin haritalandırılması, Mars’ın iklimi, havanın izlenmesi ve yüzeyin incelenmesi bekleniyor. Çin Ulusal Uzay İdaresi tarafından dün yayınlanan Zhurong fotoğrafları, gezginin navigasyon kameralarından görüntüleri gösteriyor.

çin roketi

Kontrolden Çıkan Çin Roketi, Dünya’ya Düştü: İşte Çarptığı Yer
Detayları Keşfedin

Çin’in Zhurong Robotu Hakkında Tüm Bilinenler

Çin’in paylaştığı fotoğrafların birinde, Zhurong robotu hala iniş yapıyor. İkinci fotoğrafta ise, robotu Mars’a indiren Tianwen-1 aracı görülüyor. Adını Çin mitolojisindeki eski bir ateş tanrısından alan robot, Temmuz 2020’de Tianwen-1 uzay aracıyla fırlatılmıştı.

Zhurong, Mars’ın yüzeyinde en az 90 gün dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Güneş enerji sistemiyle çalışan bir robot olan Zhurong, Utopia Planita bölgesinin fotoğrafını çekmek ve haritalamak için yüksek çözünürlüklü kameralarla donatılmıştır.

Gezici ayrıca Mars yüzeyini detaylıca incelemek için yüzey altı radarı, spektral bir kamera, yüzey kompozisyon detektörü, manyetik alan detektörü ve hava durumu monitörüne sahip. Sonuç olarak Çin, bu kapsamlı robotu sayesinde Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra Mars’a gezgin indiren ikinci ülke oldu. Bu yüzden tarihi adımın ilerleyen günlerde neler ortaya çıkaracağı merakla bekleniyor.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler