Mars Zhurong
Uzay ve Havacılık

Çin, Zhurong Aracının Çektiği İlk Mars Selfie’sini Yayınladı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın Perseverance aracının sonrasında gönderilen Çin’in Mars kaşifi Zhurong tarafından çekilen fotoğraflardan biri geçtiğimiz saatlerde yayınlandı.

Yeni fotoğraf, şimdiye kadar Mars’ta çekilen tüm fotoğraflardan çok daha farklıyken, tarihi bir öneme sahip. Selfie şeklindeki fotoğraf, “Mars’ta çekilen ilk Selfie” ünvanına sahipken Çin’in büyük bir başarıya imza atmasını da sağladı.

NASA, Mars Bulutlarının Görüntülerini Paylaştı
Detayları Keşfedin

İşte Mars’ta Çekilen İlk Selfie

Mayıs ayının son günlerinde Mars’a ulaşan Zhurong kaşifi, Perseverance ile benzer hedeflere sahip. Aralarında yüzlerce kilometre bulunan iki uzay kaşifi, sürekli olarak Mars’tan görseller gönderiyorken Zhurong’un en yeni fotoğrafı bir Selfie.

Şimdiye kadar Mars’tan gönderilen onlarca fotoğraf arasında bir ilk olan Selfie, Zhurong ve iniş yapmasına büyük bir katkı sağlayan platformu net bir şekilde göstermekte. Çin bayrağının ve Pekin Kış Olimpiyatları’nın maskotlarının da yer aldığı fotoğraf, Dünya’da büyük bir ilgiliyle karşılaşıyor.

Selfie’ye ek olarak Zhurong tarafından çekilmiş panoramik fotoğraflar da yayınlananlar arasındaki yerini almış durumda. Aynı zamanda Çin’in paylaştığı bilgilere göre Selfie, Zhurong’un kolları ile değil kablosuz bir kamera ile çekildi.

Mars Zhurong
Zhurong’un Panoramik Mars Çekimi

90 gün sürecek görevinin ilk 10 gününü tamamlayan Zhurong’un geriye kalan günlerde nasıl araştırmalar yapacağı ise henüz açıklanmış değil. Perseverance gibi mini helikopter aracılığıyla havalanacağı düşünülmeyen kaşif ve Perseverance’ın karşılaşma ihtimalinin ise düşük olduğu belirtiliyor.

İki kaşifin de Mars araştırmalarına nasıl katkı sağlayacağı tüm Dünya tarafından büyük bir merakla beklenirken nelerin olacağını ise zaman gösterecek.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler