Long March 5B'nin fırlatılışı
Uzay ve Havacılık

Çin Tarihi Adımı Attı: Mars’a Uzay Aracı İndirdi

Çin, ilk uzay aracı Tianwen-1’i dün itibariyle Mars yüzeyine indirdi. Yedi dakikalık bir iniş gerçekleştiren Çin, bunu başarılı bir şekilde yapan ABD’den sonra ikinci ülke oldu. Çin, Tianwen-1 uzay aracı sayesinde, Kızıl Gezegen’de görevini resmi olarak başlatmış oldu.

Bu görev, Çin’in Dünya’dan yaklaşık 55.6 milyon km uzaklıktaki Mars’ta ilk kez bağımsız yürüyüşünü gösteriyor. İniş, Mars topraklarının düz bir alanı olan Utopia Planitia’da gerçekleşti. Bu bölge 1976’da NASA’nın Viking 2 iniş aracının indiği bölgeyle aynı yer.

çin roketi

Kontrolden Çıkan Çin Roketi, Dünya’ya Düştü: İşte Çarptığı Yer
Detayları Keşfedin

Robot Mars’ın İklimini İnceleyecek

Çin’in eski mitolojisindeki ateş tanrısının adını taşıyan uzay aracı, altı tekerlekli Zhurong robotu, iki kamera, bir Mars-Rover Yeraltı Keşif Radarı, Mars Manyetik Alan Dedektörü ve Mars Meteoroloji Monitörü dahil olmak üzere birçok cihazı taşıyor. Tianwen-1 uzay aracı, geçen yıl 23 Temmuz’da Çin’in Hainan eyaletindeki Wenchang Uzay Aracı Fırlatma Alanından fırlatıldı ve Mars’a yedi aylık bir yolculuğa çıkmıştı.

Zhurong Robotu

Şimdi Mars yüzeyine inen Zhurong robotu, Mars’ın iklimini ve jeolojisini incelemek için en az üç aylık bir göreve başlayacak. Bu görevin önde gelen bilim adamları, Tianwen-1’in ana görevinin yörüngeyi kullanarak tüm gezegende küresel ve kapsamlı bir araştırma yapmak olduğunun altını çizdi.

Uzay alanında gelişmeler yapan Çin daha yakın zamanlarda da astronotlar için yaşam alanı olarak hizmet verecek uzay istasyonu Tianhe’nin ilk çekirdek modülünü piyasaya sürmüştü. Fakat Çin’in odak noktası şuan Mars’a inen aracına sabitlenmiş görünüyor.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
1
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
1
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler