Dijital Yaşam

BtcTurk Sızıntısında Yeni Gelişme: Hackerlar Geri Adım Attı

13 Mayıs tarihinde BtcTurk kullanıcılarının verileri, bir veri forumunda satışa çıkmıştı. Geçtiğimiz günde de saldırganlar bir açıklama yaparak, verilerin 16 Mayıs‘a kadar satılmaması halinde tüm kullanıcı verilerinin herkese açık bir şekilde yayınlanacağını açıklamıştı.

Satışa çıkan veriler arasında da  adsoyad, e-posta adresi, doğum tarihi, telefon numarası, ev/iş adresleri, IP adresi, bakiye, kullanıcıların kimlik belgeleri ve yüzlerinin bulunduğu, doğrulama amaçlı çekilen fotoğraflar bulunuyordu.

Bitcoin

Hackerlar, BtcTurk Verilerinin Yarın Yayınlanacağını Açıkladı
Detayları Keşfedin

Hackerlar, Paylaşılan Verileri Sildi

Geçtiğimiz gün verilerin satılmaması halinde tüm verilerin ücretsiz ve herkese açık bir şekilde paylaşılacağını açıklayan hackerlar, bir yandan da binlerce kullanıcının e-posta adresi ve ev/iş adresi gibi verileri herkese açık bir şekilde paylaşmaya başlamıştı.

Bitcoin

Dün akşam saatlerinde hackerların yaptığı bir paylaşım ile BtcTurk kullanıcılarının verilerinin 500, 5.000 ve 500.000 olarak üç farklı gönderide paylaşılacağı açıklanmıştı. Buna ek olarak saldırganlar, bir açıklama daha yaparak bu sızdırılan verilerin nereden geldiğini de duyurdu.

Hackerların ortaya attığı iddiaya göre; 2018 yılında bir BtcTurk çalışanı, BtcTurk kullanıcılarının verilerini birkaç farklı hackera sattı. Ayrıca saldırganlara göre şirket, bu olayı biliyordu ancak bu olayın kamuya duyurulmasını engelledi.

Buna ek olarak açıklamada saldırganlar, ellerinde daha fazla verinin bulunduğunu; ve verilerin ikinci turunun da ileride satışa çıkacağını belirtti. Bu açıklamadan sonra hackerların, ellerindeki verileri herkesle paylaşması tahmin ediliyordu ancak beklenen olmadı.

Bu veri formundaki BtcTurk ile alakalı konu kapatıldı; ve bu konu hakkında yazılan mesajların hepsi, görülemez hale geldi. Bunun ardından konu ile ilgili olarak BtcTurk’ten de açıklama geldi.

Bu açıklamanın ardından hackerlar tarafından şimdilik herhangi bir açıklama gelmedi. BtcTurk tarafı ile hackerların bir anlaşmaya vardığı tahmin ediliyor.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
1
😭 ÜZÜCÜ
1
😡 KIZGIN
1

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler