Chrome güncellemesi
Dijital Yaşam

Bir Tasarımcı, Google Arjantin Alan Adını 23 TL’ye Satın Aldı

Geçtiğimiz günlerde tarihi Perseverance-Ingenuity uçuşuna özel olarak arama sayfasında değişikliğe giden Google’ın Arjantin’deki alan adı bir yabancı tarafından satın alındı. Sadece 2£‘e, yaklaşık olarak 23 TL’ye, alınan alan adı saatlerce Google’a erişemedi.

Tamamıyla yasal bir şekilde gerçekleştirilen satın alım işlemini yapan kişi, bunu kendi Twitter hesabından duyururken Google yetkilileri de durumla ilgili açıklama yaptı. Böylelikle geçtiğimiz günlerde Arjantin’de gerçekleşen 2 saatlik Google çökmesinin sebebi de belli olmuş oldu.

google asistan

Google Asistan, Yeni Bir Özellik ile Güncelleniyor
Detayları Keşfedin

Google Alan Adı Nasıl Satıldı?

Müşterileri için web sayfaları tasarlayan Nicolas Kurona, Türkiye saatiyle geçtiğimiz Çarşamba günü gerçekleşen Google’ın çöküşünde şirketin alan adını satın aldığını duyurdu. Herhangi bir kötü amacı olmadığını söyleyen tasarımcı, Arjantin’de .ar uzantılı alan adlarını kontrol eden kurumdan sadece 2£ karşılığında alan adına sahip olabildiğini de açıkladı.

Google

Satın alma işleminin gerçekleşeceğini dahi düşünmeyen Kurona, işlemi onaylayan maili aldıktan sonra google.com.ar bağlantısı bilgilerini herkese açacak şekilde değişti. Basına açıklamalarda bulunan Google yetkilileri ise böyle bir durumun gerçekleştiğini kabul etti.

“Google Arjantin alan adı, oldukça kısa süreliğine başka biri tarafından satın alındı. Ekibimizin hızlı müdahalesi sonucunda kontrolü geri elimize aldık.”

-Google Yetkilileri

Çarşamba günü akşam saatlerinde milyonlarca kullanıcı Google aramalarında Kurona’nın erişime giren siteye erişmeye çalıştı ancak herhangi bir sonuç elde edemedi. Bununla birlikte google.com.ar alan adının işlem tarihçesine bakıldığında ise Nicolas Kurona adı net bir şekilde görünmekte. Satın alım işlemine neden izin verildiği konusu hakkında ise birçok iddia mevcut.

İlk akıllara gelen iddialardan biri olan alan adı lisansının bitme durumu incelendiğinde yanlış olduğu görülüyor. Arjantin’in resmi belgelerine göre teknoloji devi şirketin Arjantin alan adını Temmuz 2021’e kadar tekrar lisanslama gibi bir ihtiyacı yok.

İkinci bir iddia ise yaşanan çökmede .ar uzantılı sayfalardan sorumlu kurumda da sorun meydana geldiği. Çökme yaşandığında web sitesi kullanıcıları kabul edemediğinden kurumun sisteminde alan adı kullanılamıyor şeklinde yorumlandığı düşünülmekte. Ancak buna kanıt niteliğinde bir belge ise mevcut değil.

Google Şirketinin Gizlice 6 GHz Testleri Yaptığı Ortaya Çıktı!

Google yetkilileri aynı zamanda böyle bir durumun tekrar yaşanmaması için konu ile ilgili araştırmalara devam ettiklerini de duyurdu. Diğer ülkelerde de çökme meydana geldiğinde alan adının satın alınıp alınamayacağını ise bu araştırmaların sonucu gösterecek.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
1
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
2
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler