Apple

Bir Güvenlik Araştırmacısı, AirTag’i Hacklemeyi Başardı

Teknoloji devi Apple, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de dahil olmak üzere birçok ülkede yeni AirTag’i satışa çıkarmıştı. AirTag, çok geçmeden Alman bir güvenlik araştırmacısı tarafından hacklendi.

Alman güvenlik araştırmacısı Thomas Roth, cihazın yazılımına erişmeyi ve değiştirmeyi başardı. Böylelikle modifiye edilen AirTag, kayıp modunda Apple’ın Bul uygulamasını açmak yerine özel bir web sitesini gösteriyor.

Uzun Zamandır Beklenen AirTag Türkiye’de Satışa Çıktı
Detayları Keşfedin

İşte Hacklenen AirTag

Bir AirTag’in sahibi, o AirTag’i kayıp olarak işaretlediğinde cihaz, hem hoparlörlerinden ses çalıyor hem de o AirTag’i bulan kullanıcıyı NFC ile Apple’ın Bul web sitesine yönlendiriyor. Böylece bulan kişi, telefonunu AirTag’e dokundurduğunda Apple’ın Bul uygulamasına giderek kayıp modunu kapatabiliyor.

Stack Smashing olarak da bilinen Thomas Roth, AirTag’in kodlarına erişerek cihazdaki Bul linkini başka bir site ile değiştirdi. Böylece cihaz, kayıp moduna alındığında tıpkı NFC etiketleri gibi özel bir web sayfasına yönlendirmeye başladı.

Roth ayrıca, modifiye edilmiş AirTag’in nasıl çalıştığını gösteren bir video da yayınladı.

Bu yöntemin şu an kötü amaçla kullanılıp kullanılamayacağı bilinmiyor. Ancak Apple, bir sonraki güncelleme ile yazılımı kilitleyerek bu yöntemi etkisiz hale getirebilir.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler