iOS 15
Apple

Apple’ın Yeni İşletim Sistemi iOS 15 için İlk Sızıntılar Gerçekleşti

Dünyanın en değerli şirketi konumunu güçlü bir şekilde korumaya devam eden Apple, WWDC21 etkinliğinde yeni işletim sistemlerini tanıtmaya hazırlanıyor. Bunlardan biri olan iOS 15 için ilk bilgiler, geçtiğimiz saatlerde Twitter üzerinde paylaşıldı.

iPhone, iPod ve iOS temelli işletim sistemi iPadOS’u kullanan iPad’lerin yakında kazanacağı özellikleri içeren bilgilerde tasarım değişikliklerinden yeni Sağlık araçlarına birçok farklı detay bulunmakta. Tüm bunların doğru olup olmadığını ise WWDC21 gösterecek.

iOS 15

Henüz Tanıtılmayan iOS 15’ten İlk Ekran Resimleri Yayınlandı
Detayları Keşfedin

İşte iOS 15 ile Birlikte Gelecek Özellikler

Apple analistleri arasında yeni olan Connor Jewiss tarafından sızdırılan bilgilerde tasarım değişikliklerinden Mesajlar uygulaması için yeni özelliklere birçok farklı detay yer almakta. Tüm bunları bir araya getiren Jewiss, iOS 15 ile birlikte tümünün gerçekleşmesini bekliyor.

iOS 15
iOS 15 Ayarlar Uygulamasından İki Ekran Görüntüsü | Apple

Jewiss’in paylaştığı bilgiler arasında dikkatleri ilk olarak yenilenen kilit ekranı çekiyor. Bir süredir tasarımını koruyan ve Apple ile bağdaşlaşan klasik tasarımın iOS 15 ile birlikte güncellenmesi muhtemel. Yeni tasarımda ise daha hızlı ve kullanıcı dostu bölümlerin olacağı düşünülmekte.

Tasarımı değişecek olan tek yer kilit ekranı değil. Aynı zamanda bildirim ayarlarının da baştan aşağıya yenileneceği ihtimaller arasında. Ancak Apple’ın iOS 13 ile birlikte bildirimleri özelleştirmek için yeni seçenekler sunduğu göz önüne alındığında iOS 15 yenilenmesinin pek mümkün olmadığı görülüyor.

ios 14
iOS 15 ile Birlikte İyileştirmeler Sunması Beklenen Araç Takımları

Tüm bunlara ek olarak Apple’In sevilen yerleşik uygulamalarından Mesajlar’ın da yeni özellikler kazanacağı düşünülüyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan WWDC21 afişindeki Mesajlar göndermeleri de bu durumu doğrularken yine afişe bakılarak ortaya atılan başka bir iddia da bulunmakta.

Afişte dikkat çeken 3 farklı kodun, tanıtılma ihtimali bulunan 3 farklı yeniliğe işaret ettiği düşünülmekte. Kodlar incelendiğinde; yemek takibiyle ilgili olan çatal-bıçak, Apple Watch’un kazanacağı yeni özellikleriyle ilgili uyku ve son olarak da Apple silikon çipine sahip bir MacBook’a işaret eden kod. İddialar arasında yer alan kod ise yemek takibi.

İddiaların Kaynağı WWDC21 Afişi | Apple

Apple’ın Sağlık uygulaması içerisinde hali hazırda kalori ve daha fazlasının takibinin yapılabildiği bölümler mevcut. Teknoloji devi şirketin iOS 15 ile birlikte bu takipleri çok daha basit bir hale getirmesi bekleniyor. Böylelikle Yemek Takibi adını alması beklenen yeni bir özelliğin yakında kullanıma sunulacağı düşünülmekte.

Ek olarak Yemek Takibi özelliğinin watchOS 8 işletim sistemiyle birlikte daha da iyi bir hal alabileceği de iddia ediliyor. Tüm bunlardan hangilerinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini ise WWDC21 konferansı gösterecek. 7 Haziran akşamı Türkiye saatiyle 20.00’de başlayacak olan konferansın Türkçesi canlı bloglama ile Ventence’da olacak.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler