Dijital Yaşam

Apple’ın Tarihi İşletim Sistemi Mac OS 8’i Uygulama Şeklinde Nasıl Kullanabilirsiniz

Mac OS’un 8. sürümü (kısaca Mac OS 8), ilk olarak 1997 yılında piyasaya çıktı. Eski Mac modellerinde kullanılabilen bu işletim sistemi, artık günümüzdeki bilgisayarlarda uygulama olarak kullanılabiliyor.

Felix Rieseberg adındaki bir geliştirici; hem Mac OS 8 sürümünün, hem de Windows 95’in birçok platformda çalışabilen bir sürümünü geliştirmiş durumda. Ücretsiz olarak yüklenebilen bu uygulamalar; Windows, macOS ve Linux’un hem x86/x64 versiyonlarında, hem de ARM64/ARMv7 versiyonlarına yüklenebiliyor.

Windows 95’i Uygulama Olarak Nasıl Kullanabilirsiniz
Detayları Keşfedin

Mac OS 8’de Neler Yapabilirsiniz

Mac OS 8’in uygulama sürümünde, orijinal sürümünde yapabileceklerinizin birçoğunu yapabilirsiniz. Uygulama ile gelen birçok oyunu oynayabilir, yüklü gelen eski Mac OS uygulamalarına göz atabilir, ve ayrıca ana bilgisayarınız ile Mac OS 8 arasında dosya aktarımı yapabilirsiniz.

Her ne kadar uygulama ile birlikte Internet Explorer ve Netscape tarayıcıları yüklü olarak gelse de, maalesef uygulama üzerinden internete girilemiyor.

Mac OS 8’i Uygulama Olarak İndirme

Mac OS 8’i indirebilmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

  • Öncelikle buradaki bağlantıya tıklayarak uygulamanın GitHub sayfasına gidin.
  • Daha sonra açılan sayfada “Downloads” başlığı altında işletim sisteminize uygun sürümü indirin.
Mac OS 8’in Uygulama Sürümü ile Yüklü Gelen Photoshop Uygulaması

Eğer “Installer” seçeneğini seçerseniz, bilgisayarınıza Mac OS 8’in yükleyicisi indirilmiş olacak. Bu yükleyiciyi kurduğunuzda Mac OS 8, otomatik olarak uygulamalarınızın arasına eklenecek.

Bunun dışında eğer “Standalone Zip” seçeneğini seçerseniz, bilgisayarınıza bir yükleyici yerine doğrudan uygulama indirilmiş olacak. Böylelikle indirilen dosyayı açtığınızda, Mac OS 8’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

Uygulamayı açtığınızda Mac OS 8’in masaüstünü görüntüleyeceksiniz. Burada dilerseniz oyun oynayabilir, video izleyebilir ve bazı eski uygulamaları kullanabilirsiniz.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler