apple
Apple

Apple’dan Yeni Erişilebilirlik Özellikleri: Dokunmadan Kontrol ve Daha Fazlası

Teknoloji devi Apple, hareket, görme ve işitme güçlüğü çeken kişiler için tasarlanmış yazılım güncellemelerinin detaylarını resmi sitesinden paylaştı. Bununla birlikte Yeni SignTime hizmeti bugün piyasaya sürülüyor ve daha birçok yenilik, kullanıcılarla buluşacak.

Apple, bu yeni nesil özellikler sayesinde şirketin ürünlerinin tüm kullanıcılar için özelleştirilebilir olduğunu gözler önüne seriyor. İlerleyen zamanlarda, Apple’ın tüm işletim sistemlerine gelecek olan yazılım güncellemeleriyle özel gereksinime ihtiyaç duyan bireyler rahatlıkla cihazlarını kullanabilecek.

Pride Edition Apple Watch

Apple, Sınırlı Sayıdaki Apple Watch Pride Kayışlarını Tanıttı
Detayları Keşfedin

Yeni Özellikler Hakkında Tüm Bilinenler


İlk olarak ampute bireyler, AssistiveTouch kullanarak AppleWatch’u kullanabilecek. Şirketin sunduğu devrim niteliğindeki bu erişilebilirlik özelliği sayesinde bireylerin ekrana dokunmasına gerek kalmıyor. Kullanıcılar, bazı el hareketleri yardımıyla AppleWatch işlevlerinden yararlanabilecek.

assistivetouch-Ventence

AppleWatch, klasik hareket sensörlerinin yanısıra optik kalp atış hızı sensörü kullanabiliyor. Ayrıca, kas hareketleri ve avuç sıkma, çimdik atma gibi küçük farklılıkları algılayabiliyor. Bu sayede ampute bireylerin ekrana dokunmasına gerek kalmayacak.

Bir diğer yeni teknoloji ise, iPad’in daha kolay kontrol edilebilmesi için üçüncü bir göz izleme donanımı. Görme güçlüğü çeken bireyler, iPad’lerini sadece gözlerini kullanarak kontrol edebilecek. Bu yılın ilerleyen günlerinde, uyumlu Apple cihazları, kişinin ekranda nereye baktığını takip edecek. Örneğin uzun süreli göz teması, dokunma gibi bir eylem gerçekleştirecek.

VoiceOver ile Fotoğraflara Notlar Ekleme

Ek olarak Apple, görme güçlüğü çeken bireyler için VoiceOver ekran okuyucu sistemine yeni özellikler getiriyor. Artık bireyler, görüntüdeki kişiler, metin ve tablo verileri hakkında daha fazla ayrıntı keşfedebilecek. Ayrıca VoiceOver, insanların anısını ayrıntılı olarak kaydedecek. Kullanıcılar, işaretleme özelliği ile fotoğraflarına açıklamalar ekleyebiliyor.

Apple, yeni sistemlerine işitme güçlüğü çeken bireyler için de özellikler getiriyor. Bugün, SignTime adında yeni bir hizmet başlayacak. Bu, müşterilerin işaret dillerini kullanarak Apple Müşteri Hizmetleri ile iletişim kurmasını sağlayacak. Kullanıcılar, işaret dili tercümanına anlık olarak SignTime sayesinde erişebilecek. Bu hizmet başlangıçta ABD, İngiltere ve Fransa’da başlayacak. İlerleyen günlerde diğer ülkelere de yayılması planlanıyor.

Yeni Arka Plan Sesleri Özelliği

Apple, işitme cihazlarına önemli bir güncelleme daha yapıyor. Bu yeni işitme cihazları sayesinde, işitme güçlüğü çekenler eller serbest modunda telefon ve FaceTime görüşmeleri yapabilecek. Yeni nesil modeller, bu yıl içinde satışa çıkacak.

Bu yıl içinde gelmesi planlanan diğer yeni özellikleri sıralamak gerekirse; Apple, günlük yaşantıda rahatsız edici gürültüleri en aza indirmek için kullanıcılarına yeni arka plan sesleri sunacak. Buna ek olarak, her uygulamada kullanılabilecek ekran ve metin boyutu ayarlama yeniliği geliyor.

Ayrıca, yeni Memoji özelleştirmeleri geliyor. Oksijen tüpleri, implantlar ve daha fazlası kullanıcılara sunulacak. Apple Fitness + uygulamasında da yeniliğe gidildi. Her antrenman öncesi veya sonrası işaret dilini kullanan eğitmenler, hoş geldiniz veya harika iş diyecekler.

Son olarak erişilebilirlik için kısayollar geliyor. Kullanıcıların ilaçlarını izlemek ve günlük rutinleri desteklemek için yararlı Siri Kısayolları olacak. Tüm bu özellikler kullanıcılar tarafından özelleştirilebilecek. Bu yıl içinde piyasaya sürülmesi planlanan Apple yeni özellikler, başta özel gereksinimli insanlar olmak üzere birçok insana yardım edecek.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler