Tim Cook
Apple

Apple Yeni Benzer Logo Davasını Açtı: İşte Davalık Logo

Geçtiğimiz günlerde 45. yaşını dolduran teknoloji devi şirket Apple, bir süredir açtığı benzer logo davaları ile gündemde. En son logosu armut olan bir yemek uygulamasına dava açan şirket şimdi ise yeni bir benzer logo vakası ile mahkemeye gitmiş durumda.

Davalık olan logonun sahibi bir su markası. Tescillenmeye çalışan yeni bir şirket olan Georgette LLC., bu noktada Apple’ın davası ile karşılaştı. Normal durumlarda iki şirketin de farklı alanlarda olması davanın düşmesine sebep olacakken Apple’ın mahkemeye sunduğu sebep oldukça dikkat çekici.

Apple ve Prepear

Apple, Armut Logosu için Yasal İşlem Başlattı
Detayları Keşfedin

İşte Apple Logosuna Çokça Benzeyen Logo

Su şirketinin ilginç logosu, Apple’ın adeta ikon haline gelen ısırılmış elma logosuna maskelendiğinde benzerlik net bir şekilde görülebiliyor. Apple’ın logosundan sadece birkaç farklı detay ile ayrılan Georgette LLC.’nin logosu davanın kazananını daha şimdiden netleştirmiş durumda.

Renkli hali halen yayınlanmayan Georgette LLC. logosundaki elmayı üç parçaya bölen çizgiler, gökkuşağı bayrağı olduğu varsayılan simge ve “I am Arcus” yazısı, logonun Apple logosuna olan benzerliğini büyük ölçüde gizlemiş durumda.

Ancak mahkeme dosyasından sızdırılan, Apple logosunun davalık su markasının logosuna maskelenmiş hali hemen hemen her şeyi ortaya çıkarmış durumda. Maskelenmiş görüntüde Georgette LLC. tasarımcısının ısırılmış elmayı tamamladığı ve ikinci bir dal daha eklediği görülüyor.

Dünyanın hemen hemen her anayasasında bulunan bir kanuna göre farklı alanlarda çalışan şirketlerin birbirlerine logo ve isim davası açması mümkün değil. Açılan birçok dava da mahkeme tarafından hızlı bir şekilde düşürülüyor.

Apple’ın su markasını dava ettiği ilk ortaya çıktığında davanın hemen düşeceği hatta teknoloji devinin Georgette LLC.’ye tazminat ödeyeceği düşünülmüştü. Ancak Apple avukatları ise savunmalarını farklı bir şekilde yaptı.

Eylül Özel Etkinliği için Hazırlanan Özel Apple Logosu | Apple

Apple avukatlarına göre dünyanın en değerli şirketi konumundaki teknoloji devi, sadece ana merkezi olan Apple Park ziyaretçilerine özel olarak su satıyor. Petlerden termoslara kadar birçok farklı su ürününde şirketin logosunu kullandığı mahkemeye sunulmuş durumda.

Durum böyle olduğunda Apple’ın Georgette LLC. logosunu dava etme hakkı otomatik bir şekilde doğmuş oluyor. Apple Park termosları her ne kadar oldukça popüler olsa da mahkemenin yerinde gözlemleri sonrasında kararını vereceği düşünülmekte.

Davanın ilk duruşması halen görülmemişken artık Apple ile özdeşleşen davaların bu seferki kazananının kim olduğu oldukça merak ediliyor. Nelerin olacağını ise ilerleyen zamanlar gösterecek.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
1
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler