Apple Watch Series 6
Apple

Apple Watch ile iPhone Kamerasını Uzaktan Nasıl Yönetirsiniz

Geçtiğimiz günlerde 14. yaşını kutlayan iPhone, Apple’ın en çok sevilen giyilebilir cihazlarından biri olan Apple Watch ile sıkça rastlanmayan bir uyum ile çalışıyor. Bu uyum sayesinde her iki cihazın kullanımı da çok daha basit bir hale geliyor. Uyumun sağladığı özelliklerden yalnızca biri Apple Watch’unuzun iPhone’unuza bağlı olduğu her yerden kamera kontrolü gerçekleştirmenizi sağlıyor.

Apple Watch

Apple tarafından üretilen çoğu ürün diğerleriyle alışılmadık bir uyum içerisinde çalışıyor. Evrensel Pano gibi özellikler bir Apple ekosisteminde yaratıcı işler başarmanın önünü açıyorken Aile Paylaşımı gibi sistemler de çok daha iyi bir deneyim sağlıyor. Kullanıcılarına oldukça başarılı bir uyum deneyimi sunan cihazlarından ikisi de Apple Watch ve iPhone.

Eşleşme anından başlayarak bu uyum deneyimini yaşatmaya başlayan Apple Watch ve iPhone’un uyumunun sağladığı en büyük avantajlardan biri uzaktan kontrol. iPhone’unuza erişemeseniz bile Apple Watch’unuz ile mesajlarınızı, maillerinizi ve çok daha fazlasına göz atmanız mümkün. Bunların haricinde iPhone’unuzun kamerasını da uzaktan, Apple Watch aracılığıyla kontrol edebilirsiniz.

Apple Watch’un işletim sistemi watchOS’un içerisinde bu kamera kontrolü için yerleşik bir uygulama bulunuyor. 2015 yılında ilk Apple Watch’dan itibaren kullanımda olan bu özelliği kullanma için temel ihtiyacınız bu uygulama.

iPhone Kamerasını Uzaktan Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

  • iPhone’unuzun Bluetooth’unu aktif hale getirin.
  • Apple Watch’unuzu bağlayın.
  • Apple Watch’unuzdaki Kamera uygulamasına giriş yapın.
  • iPhone’unuzda Kamera uygulamasının açıldığından emin olun.

Bu andan itibaren Apple Watch’unuzun ekranının belirli bir kısmı iPhone kamerasından gelen görüntüye ayrılacak. Buradan iPhone’unuzun ekranı size dönük olmasa dahi nasıl bir görüntü elde ettiğinizi görebilirsiniz. Görüntünün dışında ise tıpkı iPhone’unuzda olduğu gibi zamanlayıcı, flaş ve kameralar arasında geçiş ayarlamalarını yapmanız da mümkün.

Apple’a göre kameranın doğru bir şekilde uzaktan yönetilmesi için iPhone ile aranızdaki mesafenin iPhone modelinizin Bluetooth bağlantı sınırları içerisinde olması gerekiyor. Bu mesafe genellikle AirPods’un iPhone’daki ses kalitesinin oldukça net olduğu 10 metre.

Arka kameralarınızı kullanırken görüntünüzü Apple Watch’unuzda görmek ama aynı zamanda da sürekli kolunuza ya da farklı bir noktaya bakmak istemiyorsanız yapabileceğiniz bir yöntem bulunuyor. Eğer video çekerken bir tripod kullanıyorsanız çok işinize yarayabilecek bu yönem için yapmanız gerekenler oldukça basit.

  • iPhone’unuzu tripodda normalden daha sıkı bir şekilde sabitleyin.
  • Apple Watch’unuzu kayışından yararlanarak kameraya en yakın konuma yerleştirin.
  • Saatinizin ekranının size dönük olduğundan emin olun.
  • Ve çekime başlayın.

Apple Watch’unuz Olmadan Nasıl Uzaktan Kontrol Yapabilirsiniz?

App Store üzerindeki yüz binlerce uygulamadan bazıları Apple Watch sahibi olmayan kişilerin de kameralarını uzaktan kontrol etmelerini sağlıyor. İkinci bir iPhone, iPad ya da iPod’a indirebileceğiniz bu uygulamalardan biri FiLMiC Pro. Ücretli olan bu uygulama aslında Apple Watch’un yerleşik uygulamasının sahip olduğu tüm kontrollere sahip. Üstelik çok daha büyük bir ekranda görüntünüzü görmeniz mümkün. FiLMiC Pro uygulamasına göz atmak için buraya dokunabilirsiniz.

Apple Watch ile uzaktan kontrol hakkında daha fazla bilgi ve Apple Uzmanlarından destek almak için buradan Apple Destek resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Kaynak: 9to5Mac

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler