Apple

Apple ve Epic Games Duruşmasında Güvenlik Tartışması Çıktı

Bildiğiniz üzere Apple ve Epic Games, Epic Games’in Fornite içindeki ödemeleri kendi sistemi üzerinden, Apple’ın komisyonunu vermeden, alması sonucunda birbirine düşmüştü. Ve Epic Games, Apple’a antitröst davası açmıştı.

Apple ve Epic Games arasındaki antitröst davasının duruşması birkaç gün önce yapıldı. Ve Apple, yazılım mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi’yi kürsüye çıkardı. Duruşmada, Federighi’nin sözleri dikkat çekti.

iOS 15

Henüz Tanıtılmayan iOS 15’ten İlk Ekran Resimleri Yayınlandı
Detayları Keşfedin

Mac, iOS Kadar Güvenli Değil

Epic Games, neden App Store’dan farklı uygulama marketlerinin iOS için kullanılamaz olduğunu sordu. Apple ise, uygulamaların kendileri tarafından incelenmemesinin büyük kötü amaçlı yazılım riskleri oluşturabileceğini söyleyerek kendini savundu. Duruşmada, Federighi, şu sözleri sarf etti:

Mac’in güvenlik tekniklerini alıp bunları iOS ekosistemine uyguladıysanız, tüm bu cihazlarla, tüm bu değerle, iOS cihazlar Mac’te olduğundan çok daha kötü bir durumda çalışacaktı. Ve dediğim gibi, bugün Mac’te kabul edilebilir bulmadığımız ve iOS’ten çok daha kötü olan bir kötü amaçlı yazılım seviyemiz var. iOS’i güvenli yapan, her uygulamayı incelememizdir.

Craig Federighi

Federighi ayrıca, masaüstü platformunu bir arabaya benzeterek, iki platform arasındaki farkı ilginç bir şekilde ortaya koydu. macOS’in güvenli olup olmadığı doğrudan sorulduğunda, “Doğru bir şekilde kullanılırsa, bir arabayı nasıl kullanacağınızı ve yolun kurallarına uymayı biliyorsanız, evet.” dedi. Ardından, “Doğru bir şekilde çalıştırılmazsa, Mac’lerinde bazı kötü amaçlı yazılımlar olan birkaç aile üyem vardı.” sözlerini kullandı.

Buna karşın Federighi, macOS’in daha kısıtlanmış versiyonu olan iOS’i çocukların -hatta bebeklerin- bile güvenle kullanabileceği bir ürün olarak nitelendirdi. Ve iOS için “Gerçekten farklı bir ürün.” cümlesini kullandı.

Federighi’nin ifadesi, duruşmanın son günlerinde geldi ve kalan zamanın çoğu, Apple yöneticilerinin ifadelerine ayrıldı. Her iki tarafın, mahkemenin kararına yönelik son açıklamaları önümüzdeki Pazartesi günü yapılacak.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler