Apple

Apple TV’de Renk Kalibrasyonu Nasıl Yapılır

Teknoloji devi Apple, geçtiğimiz günlerde iOS 14.5 güncellemesi ile birlikte tvOS 14.5 güncellemesini kullanıma sundu. Güncellemenin en büyük yeniliklerinden biri ise Renk Kalibrasyonu olmuştu.

Özellik, televizyonunuzda daha canlı renkler görmenizi sağlıyor. Apple’ın 20 Nisan‘da gerçekleşen Apple Etkinliği’nde yeni Apple TV 4K ile birlikte tanıttığı özellik, yeni tvOS 14.5 güncellemesi ile kullanıcılarla buluştu.

Instagram’da Apple Music Şarkı Sözleri Nasıl Paylaşılır
Detayları Keşfedin

Renk Kalibrasyonu Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır

Özellik, iPhone’un ön yüzünü televizyonun ekranına tutularak gerçekleşiyor. Telefonunuz, televizyonunuzun ekranındaki renkleri ölçüyor, ve birçok farklı renk kombinasyonunu deneyerek en iyi görünen renkleri belirlemeye çalışıyor. Kalibrasyon bittiğinde de yeni renkleri kullanıp kullanmayacağınız soruluyor.

Özellik, çok zor olmadığı kadar saniyeler içerisinde de tamamlanabiliyor. Apple TV HD ve tüm Apple TV 4K modellerinde kullanılabilen özelliği kullanabilmeniz için, Apple TV’nizin tvOS 14.5 ve üstü sürümüne; iPhone’unuzun ise iOS 14.5 ve üstü sürüme sahip olması gerekiyor.

“İnovatif renk dengesi işlemi aracılığıyla Apple TV, televizyonların görüntü kalitesini iyileştirmek için iPhone ve iPhone’un gelişmiş sensörleriyle birlikte çalışıyor. Apple TV iPhone’daki ışık sensöründen yararlanarak renk dengesini endüstri standardı özelliklerle karşılaştırıyor. Apple TV, bu verileri kullanarak video çıkışını gerçeğe daha yakın renkler ve kontrast oranı sağlamak için otomatik olarak ayarlıyor. Üstelik bu süreçte müşterilerin televizyon ayarlarını değiştirmeleri bile gerekmiyor.”

Yeni Renk Kalibrasyonu özelliğini aşağıdaki adımları uygulayarak kullanabilirsiniz.

  • iPhone’unuzu ve Apple TV’nizi iOS/tvOS 14.5 veya üstü bir sürüme güncelleyin.
  • iPhone’unuzun kilidini açın ve Apple TV’nizde Ayarlar uygulamasına gidin.
  • Video ve Ses menüsüne, sonra da Renk Kalibrasyonu seçeneğine tıklayın.
  • Ekrandaki talimatları takip edin. Aşağıda yer alan videodan da yararlanabilirsiniz.

İşte Apple TV’de renk kalibrasyonu yapmak bu kadar kolay. Kullanıcıların bu özelliği sevip sevmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler