Apple

Apple, Swift Student Challenge Kazananlarını Duyurdu: İşte Türkiye’den Kazananlar

7 Haziran’da gerçekleşecek WWDC21 ile yeni işletim sistemlerini tanıtmaya hazırlanan Apple, sadece birkaç dakika önce yeni bir açıklama yaptı. Bir süredir merakla beklenen Swift Student Challenge kazananlarını duyuran şirketin paylaştığı listede Türkiye’den 7 kişi yer alıyor.

Çoğunluğu Apple platformlarında kodlama, tasarım ve yaratıcılık ile ilgili etkinlikler düzenleyen TurkishKit’in WWDC Kampı aracılığıyla kazandıklarını dile getiren kazananlar, Apple’ın tüm dünya çapında gerçekleştirdiği Swift Student Challenge’ı Türkiye’den kazananlar arasında yer alıyor.

WWDC Etkinliğin Türkçesi

WWDC21’de Tamamen Türkçe Bir Şekilde Takip Edin
Detayları Keşfedin

İşte Türkiye’den ve Dünyadan Swift Student Challenge Kazananları

COVID-19 nedeniyle online olan WWDC’nin yüz yüze gerçekleştirilseydi San Francisco’da Apple tarafından ağırlanacak 350 kişi arasındaki Türkiye’den kazanan sayısı geçtiğimiz yıl 6 kişi iken bu yıl ise artış göstererek, 7 kişi kazandı.

Alperen Örence

İstanbul’da yaşayan Alperen Örence, 9. sınıf öğrencisi. Küçük yaşlardan beri teknolojiye ilgi duyan Alperen, şu anda TurkishKit ve Ventence ekiplerinde görev alıyor. İlk defa bir TurkishKit etkinliğinde, Apple’ın Swift Student Challenge adlı bir yarışma düzenlediğini öğrenen Alperen, bu yılın en genç kazananı.

Swift öğrenmeye geçtiğimiz yazın sonlarında başlayan Alperen, insanların sohbet botları oluşturabilmesini sağlayan bir proje geliştirdi. Bu projede insanlar; bir sohbet botu oluşturup, diledikleri kadar soru ve cevap ekleyebiliyorlar.

Batuhan Karababa

17 yaşında olan Batuhan Karababa, kodlamayı 1,5 sene önce, okulda öğrenmiş. Swift dilini kendi çabalarıyla öğrenen Batuhan, şu anda Flutter üzerinde çalışıyor. ARKit’e ilgi duyan Karababa, ayrıca bir süre TurkishKit blogunda da makaleler yazmış. Bunun dışında Batuhan, yarışma öncesi hava kalitesini belirleyen bir uygulama yazıp App Store’da yayınlamış.

Batuhan’ın projesine geçecek olursak proje, aslında Apple çalışanlarının bulunduğu basit bir kart oyunu. Kullanıcılar, bu kartları eşleştirdiklerinde, karşılarına çıkan ekran sayesinde buldukları kişi hakkında bilgileri öğrenebiliyorlar.

Baran Önen

Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi’nde 11. sınıf öğrencisi olan Baran Önen, TurkishKit blogu içerisinde makaleler yazıyor. Şu ana kadar Python, React, HTML ve Swift ile deneyimi olan Baran, ayrıca okulu içerisinde iki farklı robotik takımının da başkanı.

İlk defa Swift Student Challenge’a katılan Baran, barkodların sistemini anlatan bir proje geliştirmiş. Baran Önen, projesinde SwiftUI ve SpriteKit kütüphanelerini kullanmış.

Ege Eke

Bahçeşehir Üniversitesi’nde okuyan Ege Eke, pandemi döneminde Swift öğrenmiş. Ayrıca TurkishKit’de Swift ile ilgili makaleler yazan Ege’nin App Store’da iki adet uygulaması bulunuyor. Üstelik bunlardan biri olan YKS Takip uygulaması, Apple tarafından “Apps We Love” kategorisine seçildi.

Ege’nin projesinin amacı ise insanlara Güneş Sistemi ve Güneş hakkında bilgiler vermek. Üstelik Ege, projesini kullanıcı dostu arayüz ve güzel animasyonlarla desteklemiş.

İbrahim Berat Kaya

İTÜ’de Bilgisayar Mühendisliği okuyan İbrahim Berat Kaya, Node.js, Flutter, Swift ve React gibi birçok dallarda deneyime sahip. Yaklaşık 1 yıldır Swift ve SwiftUI ile projeler geliştiren İbrahim Berat’ın ayrıca mobil uygulamaları da bulunuyor.

İbrahim Berat’ın projesine geçecek olursak ise İbrahim Berat, Matematik ve Müzik dallarını bir araya getiren proje geliştirmiş. Berat, bu projede Müzik Teorisi’nin ardındaki Matematiği anlatıyor.

Mehmet Bertan Tarakçıoğlu

Ankara’da 10. sınıf öğrencisi olan Mehmet Bertan Tarakçıoğlu, Swift ve Raspberry Pi ile projeler geliştirmeyi seviyor. Bunun yanında, TurkishKit’te makaleler yazan Mehmet Bertan; ayrıca geçen senenin Swift Student Challenge kazananları arasında yer alıyor.

Mehmet’in projesi ise dikkat bozukluğu ile ilgili. ADHD Exploration adlı bu projede Mehmet, dikkat bozukluğu hastalığı olan ADHD hakkında bilgiler veriyor. Bunun yanında projede, bu hastalığın belirtileri de yer alıyor.

Ufuk Köşker

26 yaşında olan ve Anadolu Üniversitesi’nde öğrenim gören Ufuk Köşker, uzun zamandır Swift ile uygulamalar geliştiriyor. Bir zamanlar TurkishKit’te blog yazarlığı da yapan Ufuk, ilk defa Swift Student Challenge’a katılanlardan birisi.

Ufuk’un projesi ise Tic Tac Toe isimli oyun. Ufuk, projesinde bu oyunu biraz daha geliştirerek mobil cihazlar ile uyumlu hale getirmiş. Üstelik projesinde kullanıcı dostu ve modern bir arayüzle sunan Ufuk, bu oyunu animasyonlarla da desteklemiş.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
15
🥳 HEYECANLI
5
👻 ŞAŞIRTICI
1
😭 ÜZÜCÜ
1
😡 KIZGIN
4

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler