Apple

Apple, Öne Çıkan Swift Student Challenge Projelerini Duyurdu: İşte Türkiye’den İsimler

Teknoloji devi Apple, her yıl düzenlediği Swift Student Challenge yarışmasının öne çıkan 6 kazananı ile yaptığı röportajı paylaştı. App Store üzerinden paylaşılan yazıda şirket, öne çıkan 6 kazanandan ve bu kişilerin projelerinden bahsetti.

Apple’ın neredeyse bir gelenek haline getirdiği Swift Student Challenge yarışmasının kazananları, 1 Haziran günü duyurulmuştu. Tüm dünyadan binlerce başvuru alan yarışmayı, bu yıl yalnızca 350 kişi kazanmıştı. Üstelik bu 350 kişinin içerisinde de Türkiye’den de 7 kişi bulunuyordu.

Apple, Swift Student Challenge Kazananlarını Duyurdu: İşte Türkiye’den Kazananlar
Detayları Keşfedin

Preenapun Saokhieo

18 yaşında olan ve yarışmaya Tayland’dan katılan Preenapun Saokhieo, yarışmaya Girl Guard adlı bir proje ile katılmış. Girl Guard, kadınların takside veya toplu taşımada yalnız seyahat ederken sahte bir telefon konuşması başlatmasına izin vererek cinsel tacizi azaltmayı amaçlıyor.

Saokhieo, kadınların yardım isteme ve kendilerini koruma konusunda kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlayarak cinsel taciz olaylarını azaltmaya yardımcı olmak için bu projeyi geliştirdiğini belirtiyor. Kodlamayı okulda ve gençler için geliştirici kamplarında öğrenen Saokhieo, Veri Bilimleri’ne ilgi duyuyor.

Dmitry Tkachenko

24 yaşında olan ve yarışmaya Moskova, Rusya’dan katılan Dmitry Tkachenko, fotoğrafları eski zamanlardan kalma tablolara dönüştüren ARTificial adlı bir proje ile katılmış. Kolejindeki İnternet Araştırma ve Bilgisayar Bilimleri sınıflarında kodlamayı öğrenen Dmitry, AR ve VR teknolojilerine ilgi duyuyor.

“Eşim ve ben sanata, özellikle de tablolara bayılıyoruz. İnsanlara evlerinden başyapıtlara hayran kalmaları için değil, aynı zamanda dairelerinin manzarası gibi basit şeylerdeki güzelliği görmeleri için bir fırsat vermek istedim.”

Dmitry Tkachenko

Damilola Awofisayo

Yarışmaya Virginia’dan katılan 17 yaşındaki Damilola Awofisayo, disleksi hastaları için birçok imkanlar sunan bir proje geliştirmiş. Lisedeki dersler ve hackathonlar aracılığıyla kodlamayı öğrenen Damilola, erişilebilirlik ile ilgili teknolojileri seviyor.

Dhanraj Chavan

Yarışmaya Hindistan’dan katılan 20 yaşındaki Dhanraj Chavan, verileri şifreleme konulu bir proje ile yarışmayı kazanmış. Bir blog yazısı yazarken fikri bulduğunu belirten Dhanraj, kodlamayı YouTube ve Udemy gibi kaynaklardan öğrenmiş.

Mehmet Bertan Tarakçıoğlu

16 yaşında olan ve yarışmaya Ankara’dan katılan Mehmet Bertan Tarakçıoğlu, dikkat eksikliği hastalığı olan ADHD ile ilgili bir proje geliştirmiş. Projesinde 15 soruluk bir test ile kişinin ADHD’ye sahip olup olmadığını anlamaya çalışan Mehmet Bertan, kodlamayı internet üzerindeki kaynaklardan öğrenmiş.

Mehmet Bertan’ın Projesinden Bir Bölüm

“ADHD’li bir arkadaşım pandemi sırasında odaklanmanın çok zor olduğunu söyledi. Bundan sonra ADHD belirtileri ile kişilik arasındaki ilişkiyi araştırmak istedim.”

Mehmet Bertan Tarakçıoğlu

Hugo Lispector

Yarışmaya Brezilya’dan katılan Hugo Lispector, Yapay Zeka ve Erişilebilirlik teknolojilerini yakından takip ediyor. Hugo’nun geliştirdiği Aeronaut projesi ise, Fizik simülasyonlarını kullanarak sıcak hava balonlarının sadece rüzgarı kullanarak nasıl hareket ettiğini öğretiyor.

“Yapay zeka ve bilgisayarların insanlara günlük görevlerimizde nasıl yardımcı olabileceğini araştırmayı seviyorum. Yapay Zeka ve Erişilebilirlik, toplumda olumlu bir etki yaratabilir.”

Hugo Lispector

Sabrina Sales

12 yaşında olan ve yarışmaya Abu Dabi, BAE’den katılan Sabrina Sales, davul notaları öğreten bir proje geliştirmiş. Sabrina, bu projeyi geçen yaz davul çalmayı öğrenirken karşılaştığı zorluklara bir çözüm amacıyla geliştirmiş.

Kodlamayı okulunda öğrenen Sabrina, Yapay Zeka ve Yapay Öğrenme teknolojileri ile ilgilenmeyi seviyor. Bilgisayarların deneyimleyerek öğrenmesi fikrini sevdiğini belirten Sabrina, Yapay Öğrenme sayesinde insanların hayatlarının daha iyi bir hale getirilebileceğine inandığını söylüyor.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
1
🥳 HEYECANLI
1
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler