Apple

Apple, Dünya Günü’nde Çevre için Neler Yaptığını Açıkladı

Teknoloji devi Apple, artık bir gelenek haline gelen 22 Nisan Dünya Günü kutlamasını gerçekleştirdi. Çevre ile ilgili sayfasını yenileyen Apple, 2021 ilerleme raporunu da paylaştı. Yenilenen ana sayfasında, şu ana kadar çevre ve dünya için neler yaptığından bahseden şirket; gelecek hedeflerini de açıkladı.

Üretimden dağıtıma, kullanımdan geri dönüşüme bir Apple ürününün geçtiği tüm aşamalarda çevre planının hazır olduğunun altını çizen şirket; karbon nötr olmayı başardığını belirtiyor. Buna ek olarak Apple, 2030 yılına kadar gerçekleştirmeyi hedeflediği hedefini tekrar dile getiriyor: tüm Apple ürünlerinin karbon nötr olması.

apple dünya günü

Apple, Dünya Günü için Bağış Kampanyası Başlattı
Detayları Keşfedin

Apple, İlerleme Raporunu Yayınladı

Apple mağazaları, ofisleri ve veri merkezleri, 2018’den beri %100 yenilenebilir enerjiyle çalışıyor. Buna ek olarak Apple’ın tüm operasyonları da karbon nötr. Daha temiz bir şirket olmayı hedefleyen Apple, 2030 yılına kadar; tüm Apple ürünlerinin karbon nötr olmasını da hedefliyor.

Apple’ın Nevada’daki dördüncü güneş enerjisi projesi, Apple’ın yerel veri merkezi de dahil olmak üzere bölgeye 50 megawatt yenilenebilir enerji sağlıyor.

Konuyla ilgili Lisa Jackson, aşağıdaki açıklamayı yaptı.

“Tüm cevapları bildiğimizi söyleyemeyiz. Ancak ulaşmaya çalıştığımız hedeflerimiz var. Ve hem insanlar hem de gezegenimiz için doğru olanı yapmaya kendini adamış işletmelerden oluşan global bir topluluğumuz.”

Lisa Jackson, Apple’da Çevre, Politika ve Sosyal Girişimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı

Şirket; cıva, berilyum ve PVC gibi kimyasal maddeleri dev birçok ürünlerinden kaldırdı. Şu anda birçok Apple ürünü, diğer teknolojik ürünlerde kullanılan zararlı kimyasal maddeleri kullanmıyor. Şirket, bunlara ek olarak kullanılan kimyasal maddeleri en aza indirmeyi hedefliyor.

Atıksız bir dünya hedefine ulaşmak için, tüm son montaj tesislerinin sıfır atık sertifikası almasını sağlayan Apple; bunu bileşen üretici tesislerine kadar genişletmeyi hedefliyor.

Apple’ın son yıllarda ürettiği tüm ürünler, çevre karnesine sahip. Bu raporlarda ürünlerde kullanılan malzemelerden, üretim aşamalarına kadar birçok bilgi yer alıyor. Eğer siz de, Apple ürününüzün çevre karnesini görüntülemek istiyorsanız; buradaki sayfanın altında bulunan çevre karnesi bölümünü inceleyebilirsiniz.

Buna ek olarak 22 Nisan Dünya Günü’ne özel yeni Apple Watch ödülleri de açıklandı. Dünyanın dört bir yanındaki Apple Watch kullanıcıları; 22 Nisan’da 30 dakikalık bir antrenmanı tamamlayarak, özel bir Dünya Günü ödülü ve Mesajlar için çıkartma kazanabilirler.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler