En İyi App Store Uygulamaları
Apple

App Store’da Bir Dolandırıcılık Uygulaması Daha Ortaya Çıktı

Son günlerde App Store, dolandırıcılık uygulamaları ile gündemde. Geçtiğimiz hafta bir geliştirici, 4 yaşın üzerindeki herkes için uygun olan bir oyunda, gizli bir sanal kumarhanenin olduğunu ortaya çıkarmıştı. Şimdi de bir başka oyunda buna benzer bir kumarhane bulunmuş durumda.

App Store kurallarına göre App Store’da bu tür sanal kumarhanelerin bulunduğu dolandırıcılık uygulamalarının bulunması yasak. Buna ek olarak App Store’daki kullanıcıdan ödeme alan her uygulama, Apple’ın uygulama içi satın alma servisini kullanmak zorunda. Son günlerde bu her iki kuralı da ihlal eden uygulamalar ortaya çıkmış durumda.

Gizlilik Önlemlerine Uymayan Uygulamalar App Store’dan Kaldırılabilir
Detayları Keşfedin

İşte App Store’daki Gizli Dolandırıcılık Uygulamaları

Marina Misko adlı geliştiricinin yayınladığı Lucky Stars uygulaması, aslında çocuklar için yapılmış, basit bir oyuna benziyor. Ancak uygulamaya Rusya’dan bağlanıldığında uygulamanın içeriği değişerek, sanal bir kumarhaneye dönüşüyor.

Uygulamaya Rusya’dan bağlanıldığında, kullanıcıya doğrudan yasadışı bir web sitesini gösteren web görünümü ortaya çıkıyor. Ayrıca böylelikle uygulama, hiçbir şekide Apple’ın ödeme yöntemlerini kullanmıyor.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde de Jungle Runner 2K21 adlı bir uygulamada da benzer bir olaya rastlanmıştı. Bir maymunu kontrol ederek muz toplamanızı sağlayan uygulama, aynı şekilde Türkiye’den bağlanıldığında yasadışı bir web sitesini gösteriyordu.

Ancak bu uygulamalar ABD üzerinden kullanıldığında masum bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Muhtemelen uygulamanın uygunluğunu kontrol eden ABD’li mühendisler, olumsuz bir durumla karşılaşmayıp uygulamanın yayınlanmasına izin verdiler.

Şimdilik ortaya çıkan bu uygulamalar, App Store’dan kaldırılmış olarak görünüyor. Ancak buna benzer daha fazla uygulama, önümüzdeki günlerde de ortaya çıkabilir.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler