iOS 14.3
Apple

Almanya, iPhone için 7 Yıl Güncelleme Desteği Talep Ediyor

Geçtiğimiz aylarda Avrupa Birliği ile cihazlarda şarj adaptörü sunma zorunluluğu ve iPhone modellerini yavaşlatma iddiası gibi konularda karşı karşıya gelen teknoloji devi Apple, şimdi ise Almanya hükümeti ile iletişimde.

Almanya’nın Avrupa Birliği’ne aktardığı en yeni raporda Apple başta olmak üzere birçok farklı teknoloji şirketine 7 yıl güncelleme desteğinin şart kılınması gerektiği aktarılıyor. Güncelleme desteğine ek olarak yedek parça üretiminin de tam bir şekilde yapılması zorunluluğu gündemde.

YouTube'un Engellediği Özellik iOS 14.5 ile Geri Döndü

YouTube Premium Abonelerinin Merakla Beklediği Özellik Aktif Hale Geldi
Detayları Keşfedin

Temsilcilerden İlk Yanıt Geldi

Apple, Samsung, Huawei gibi teknoloji şirketlerini Avrupa Birliği’nde temsil eden DigitalEurope derneği, Almanya’nın raporuna ilk yanıtı verdi. Halihazırda sunulması zorunlu olan 5 yıl güncelleme desteğinin yeterli olduğu vurgulanırken hükümetlerin ”sınır bilmez” isteklerinin son bulması gerektiği de aktarılıyor.

iOS 15
2015’te Tanıtılan ve Halen Güncelleme Sunulan iPhone 6s | Apple

DigitalEurope’nin değindiği bir başka konu ise iPhone 6s hakkında. 2015 sonbaharındaki tanıtımının üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen güncelleme aldığı belirtilen cihazın daha fazla güncelleme alması durumunda kullanıcılara sorunlar yaşatabileceği dernek tarafından yapılan ilk açıklamada yer alıyor.

Bu açıklamanın ardından akıllara gelen ilk sorulardan biri ”iPhone 6s, yeni iOS sürümünü desteklemeyecek mi?” olurken 6s serisi ile birlikte tanıtılan 1. Nesil iPhone SE’nin de ömrünün sonuna geldiği düşünülmeye başlandı.

iOS15- ventence
Haziran Ayında Tanıtılan iOS 15 | Apple

Dernek tarafından aktarılan bir başka konu ise Apple’ın bir cihaz için yenilik güncellemelerini durdurduğu takdirde yıllarca güvenlik güncellemesi sunduğunu hatırlatıyor. Geçtiğimiz yıl, güvenlik sebepli olarak iOS 9’u dahi güncelleyen şirket, iOS 15 tanıtımında iOS 14’ün yıllarca yeni güvenlik güncellemeleri ile sürdürüleceği haberi de paylaşılmıştı.

Almanya’nın raporundaki istekler bununla sınırlı kalmazken; kamera, hoparlör gibi yedek parçaların üretiminin de uzun yıllar boyunca durdurulmaması istenmekte. Apple temsilcisinin buna yanıtı ise bu tarz parçaların kolay kolay bozulmadığı, bozulduğu takdirde tüm dünyaya yetecek kadar zaten bulunabileceği şeklinde oldu.

Apple Store

Hükümetin böyle bir talep gerçekleştirmesindeki sebep ise raporda “parça ücretinin düşük tutulması” şeklinde yazılmış olarak karşımıza çıkıyor. Almanya Ekonomi Bakanlığı tarafından alınan bu şartta parça üretimi durdurulmazsa ücretlerin daha düşük olacağı düşünülüyor.

Şimdilik sadece DigitalEurope’nun yanıtlarıyla sınırlı kalan rapora Apple’ın kendi tepkisinin ne olacağı merak edilirken muhtemel cevabın ilerleyen günlerde Avrupa Birliği’ne iletilmesi iddialar arasında.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler