Bluetooth teknolojisini kullanan AirPods
Apple

AirPods Modelleri ve Kayıpsız Ses Hakkında Sevindiren İddia

Sevilen müzik platformu Apple Music’e bir süredir merakla beklenen Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız Ses desteğini getiren Apple, daha sonra üzücü bir açıklama ile hiçbir AirPods modelinin bu özelliği kullanamayacağını açıklamıştı.

Birçok kişiyi derinden üzen bu duyuru sonrasında ortaya birçok farklı iddia çıktı. Doğru çıkan analizleriyle ünlü Jon Prosser tarafından yapılan açıklamalarda teknoloji devi şirketin AirPods’lara bu özelliği getirmek için oldukça farklı bir yol izleyeceği belirtildi.

Apple Müzik

Apple Music’in Yeni Özelliği Spatial Audio Tanıtıldı
Detayları Keşfedin

Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız Ses, AirPods Modellerine AirPlay ile Gelebilir

Bluetooth teknolojisinin en güncel versiyonu 5.0 ile birlikte dahi kullanılması mümkün olmayan Yüksek Kayıpsız Ses için Apple, farklı bir yol izleyebilir. Bluetooth’un Kayıpsız Ses standartları için fazla zayıf olması nedeniyle teknoloji devi şirketin AirPlay’e yönelmesi bekleniyor.

AirPlay
AirPlay 2 | Apple

iPhone’dan Apple TV’ye gibi Apple cihazları arasında görüntü ve ses geçişine olanak sağlayan AirPlay’in Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız Ses için güncellenmesi bekleniyor. Hali hazırda bu yenilik için hazır olduğu düşünülen AirPlay’in güncellendiğinde AirPlay 3 adıyla kullanıcıların karşısına çıkması muhtemel.

Tüm bu ihtimaller göz önünde bulundurulduğunda 7 Haziran akşamı gerçekleşecek WWDC21 etkinliğinde tanıtılabileceği düşünülen AirPlay 3’ün yayınlanacak bir güncelleme ile birlikte AirPods modellerine getirileceği tahmin edilmekte.

AirPods Max
AirPods Max | Apple

Yüksek Çözünürlü Kayıpsız Ses Ne İşe Yarıyor

Normalde Hi-Fi olarak adlandırılması beklenen Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız Ses, iki farklı kısımdan oluşmakta. Apple’ın Spatial Audio ve Lossless Audio olarak adlandırdığı bu her iki kısımda da doğru bir işleyiş için kulaklık kullanımı şart koşuluyor.

Spatial Audio ile müziğin kullanıcıların etrafında dolaşıyormuş hissiyatı yaratılması hedefleniyor. Müziği dinleyen kişinin kafa hareketlerine göre de sesin geldiği yön ve düzeyi de değiştiği aktarılmakta. Lossless Audio’nun ise ne işe yaradığı kimse tarafından tam olarak anlaşılmış değil.

Birçok kişinin düşüncesine göre ise normalde müzik platformlarına sıkıştırılmış olarak yüklenen parçalar Lossless Audio sayesinde ham haliyle yer alacak. Böylelikle sesler daha net duyulurken şarkıdaki ufak detaylar dahi fark edilebilir hale gelebilir.

Nelerin olacağı şimdilik belirsizken, teknoloji devi şirketin her iki özelliği bir arada toplayan Yüksek Çözünürlüklü Ses’i iOS 14.7 ile birlikte sunması bekleniyor. AirPlay 3 destekli AirPods güncellemesinin ise WWDC21 akşamı yayınlanması muhtemel.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler