Dizüstü Bilgisayar
Dijital Yaşam

ABD’den 175 Milyon IP Adresini Devretme Adımı

ABD Savunma Bakanlığı, alışılmışın dışında bir hareketle tam 175 milyon kişinin IPv4 adresinin kontrolünü; Florida’da kurulan Global Resource Systems adlı bir şirkete verdi. ABD Savunma Bakanlığı‘nın bu hareketi sistemdeki güvenlik açıklarını daha çabuk fark edilebilmesi için yaptığı açıklandı.

Aslında şirket, uzun zamandır kullanılmayan IP adreslerini 20 Ocak itibariyle yönetmeye başlamıştı. Ancak şirketin yönettiği adres sayısı, son üç ayda hızla artarak tam 175 milyona yükselmiş durumda.

İnternet

178 Terabit İnternet Hızı ile Dünya Rekoru Kırıldı
Detayları Keşfedin

Pentagon, Konu ile İlgili Açıklama Yaptı

Pentagon’un Dijital Savunma Servisi direktörü Brett Goldstein, konuyla ilgili açıklama yaptı. Goldstein, bu hareketin IP adreslerinin yetkisiz kullanımını tespit etmek ve önlemek için gerçekleştirildiğini dile getirdi. Ayrıca bu adım sayesinde güvenlik açıklarının daha hızlı bir şekilde tespit edilebileceğini ve düzeltilebileceğini söyledi. Bunun dışında Pentagon’un IP adreslerine hala erişiminin olduğu da açıklandı.

Aslında ortada bu şirket ile ilgili pek bir bilgi bulunmuyor. Eylül 2020 gibi çok yakın bir tarihte bulunan Global Resource Systems’in, üstelik bir web sayfası bile bulunmuyor. Bazı uzman kişiler de bu adımın, IP adreslerine yönelik saldırıların; daha çabuk önlenebilmesi adına gerçekleştirildiğini belirtiyor.

Bunun dışında bu adımın Çin gibi ABD’nin rakip devletlerinden yanlışlıkla gelebilecek verileri de ele geçirilebilmek için yapıldığı da tartışılıyor. Bu adımının nedeni pek anlaşılamasa da bu adımın; ABD’nin siber alemde gerçekleşen olayları, daha fazla kontrol altına almasını sağlayacak.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler