Dijital Yaşam

500 Milyon LinkedIn Kullanıcısının Bilgileri Satışa Çıktı

Geçtiğimiz günlerde Facebook’da meydana gelen bir sızıntıda, 533 milyon kişinin bilgileri internette ücretsiz bir şekilde dağıtılmaya başlanmıştı. Bugün de bir sızıntı LinkedIn’de gerçekleşti. Tam 500 milyon LinkedIn kullanıcısının verileri, internet üzerinden satışa çıktı.

Geçtiğimiz saatlerde, 500 milyon LinkedIn kullanıcısının verilerinin bulunduğu bir arşivin; internet üzerinden satışa çıktığı fark edildi. Ayrıca satışa çıkan bilgiler arasında kullanıcıların; isimleri, e-posta adresleri, bağlantıları, telefon numaraları, sosyal medya hesaplarının bağlantıları ve mesleği hakkındaki bilgiler yer alıyor.

Popüler Kitap Satış Sitesi Kitapyurdu Hacklendi

Facebook’da Dev Sızıntı: 533 Milyon Kişinin Verisi Çalındı
Detayları Keşfedin

2 Milyon Kişinin Kişisel Verileri de Kanıt Olarak Yayınlandı

Ayrıca bilgisayar korsanları, ellerinde 500 milyon kişinin bilgilerinin bulunduğunu kanıtlamak için; bu verilerin bir kısmını, forum kredisine sahip ($2) herkes için yayınladı. Böylece, tam 2 milyon LinkedIn kullanıcısının kişisel verileri; ücretsiz denilebilecek bir fiyat ile şu anda yayında.

LinkedIn

Ayrıca bilgisayar korsanı, 500 milyon LinkedIn kullanıcısının verileri için Amerikan Doları cinsinden minimum dört basamaklı bir rakam istediğini belirtiyor. Bunun dışında muhtemelen bilgisayar korsanı, bu verileri açık arttırma yöntemi ile satacak. Ayrıca bu konu hakkında ise LinkedIn’den henüz bir açıklama gelmedi.

Bunun dışında siber güvenlik uzmanları, sızdırılan bilgilerin ne şekilde kullanılabileceği konusuna da değindi. Sızdırılan e-posta hesapları ve telefon numaraları; sosyal medya şifrelerinin bulunmasında, istenmeyen çağrılarda ve kimlik avı saldırılarında kullanılabilir.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
1
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
1
😭 ÜZÜCÜ
1
😡 KIZGIN
1

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler