Dijital Yaşam

2021’de Türkiye Üzerinden Gerçekleşen Siber Saldırı Sayısı Ortaya Çıktı

Tüm dünyada güçlü bir tehdit biçimi haline gelen siber saldırılar, Türkiye’de de oldukça yaygın. Bağımsız araştırma kuruluşları tarafından gerçekleştirilen araştırma ile ülkemizde 6 ayda yapılan saldırıların istatistikleri ortaya çıktı.

Yayınlanan istatistiklere bakıldığında 2021’in şimdiye kadar tamamladığımız 6 ayında 290.000’e yakın saldırının gerçekleştiği görülüyor. Aynı zamanda bu saldırılardan korunmak için birçok farklı yol da yapılan araştırmanın sonunda belirtilmiş durumda.

Popüler Kitap Satış Sitesi Kitapyurdu Hacklendi

Hackerlar, Toplamda 26 Milyon Kullanıcının Verisini Çaldı: İşte Detaylar
Detayları Keşfedin

İşte Türkiye’de 6 Ay İçerisinde Gerçekleşen Siber Saldırılar

Duyurulan verilere bakıldığında ülkemizde sadece 6 ay boyunca 288.445 siber saldırının gerçekleştiği görülmekte. Saatte 67 farklı saldırı anlamına gelen bu sayıdan başarılı olanların sayısı ise bir hayli yüksek olduğu belirtiliyor.

Tüm bu siber saldırıların yarısından çoğu, Gen. Variant adındaki özel kötü amaçlı yazılım türü ile birlikte gerçekleştirilmiş durumda. Ağ güvenliği ile ilgili saldırıların sayısı da geçtiğimiz yılın istatistiklerine göre oldukça yüksek olması, kullanıcıların dikkatli olmasını gerektiren bir başka nokta olarak belirtiliyor.

6 ay boyunca günde 1.611, saatte 67 ve her dakikada 1 siber saldırı gerçekleşmişken bu sayıların toplamı 290.000’e yaklaşıyor. Aynı zamanda 2020’de aynı dönemlerde en çok karşılaşılan virüsün ise Exploit olduğu netleşmiş oldu.

hack

Yayınlanan istatistiklere bakıldığında gerçekleşen 288.445 saldırıdan %11’inin zero-day adı verilen sıfırıncı gün yöntemiyle gerçekleştirildiği aktarılmakta. Tüm dünyada “geleneksel” olarak nitelendirilmeye başlanan koruma metotları aracılığıyla meydana gelen saldırılarda hassas verilere erişmek çok daha kolay bir hal alıyor.

Ağlara sızarak çok daha hızlı bir şekilde kullanıcı verilerini elde edebilen hackerlardan korunmanın ise birkaç basit yolu olduğu aktarılıyor. Günümüzde hemen hemen her sistemde yer alan çok faktörlü kimlik doğrulama sistemi de bunlardan biri.

Çift Faktörlü Kimlik Doğrulama
Apple’ın Çift Faktörlü Kimlik Doğrulama Sistemi

Çok faktörlü kimlik doğrulama sistemlerine ek olarak güçlü parolalar oluşturmak da siber saldırılara karşı önlem niteliğinde. Tüm bunların başarılı olan saldırı sayısını önemli ölçüde azaltacağı düşünülmekteyken neler olacağını yıl sonundaki yeni rapor gösterecek.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler