ios ipados 13
Apple

128 Milyon iOS Kullanıcısını Tehdit Eden XcodeGhost Virüsü Ortaya Çıktı

Fortnite’ın kullanıcılara satın alımları kendi sitesinden sunması nedeniyle App Store’dan kaldırılması ile Apple ve Epic Games arasında büyük bir dava başlamıştı. Şimdiye dek Apple ve Epic Games tarihinde gizli kalan onlarca bilgiyi ortaya çıkaran dava, bunların arasına bir yenisini daha ekledi.

Apple’ın çok az yaşadığı virüs bulaşmalarından biri olan bu durum, mahkemeye sunulan mailler aracılığıyla keşfedildi. Teknoloji devi şirketin paylaştığı mailler dikkatlice incelendiğinde 2015’ten bu yana XcodeGhost adında bir virüsün 128 milyon iOS kullanıcısını tehdit ettiği görüldü.

Telefonunda Epic Games oyunlarından Fortnite'ı oynayan bir kullanıcı

Apple ve Epic Games’in Davasında Avusturalya için Kritik Gelişme
Detayları Keşfedin

Milyonları Tehdit Eden Virüs: XcodeGhost

Apple cihazlarına uygulamaların geliştirildiği Xcode programının sahte bir versiyonu 2015 yılında piyasaya sürülmüştü. Orijinal Xcode ile geliştirilmiş ve onaylanarak App Store’da yayınlanmış binlerce uygulamanın içerisine XcodeGhost adında bir virüs yerleştiren sahte Xcode, kısa zamanda Apple tarafından engellenmişti.

WWDC 2020
Orijinal Xcode | Apple

Sahte Xcode’un engellenmesinin ardından virüsün bulaştırıldığı uygulamalara ne olduğu açıklanmamıştı. Engellenmeye kadar milyonlarca iPhone, iPad ve iPod’a XcodeGhost’un bulaştığı düşünülse de virüsün şimdiye dek yaptığı kötü amaçlı bir adım raporlanmadı.

Apple’ın o zaman oldukça popüler olan iTunes Müşteri Deneyimi Yöneticisi olan Dale Bagwell’in mahkemeye verdiği ifade ile birlikte ortaya çıkan XcodeGhost virüsünün şu an dahi 128 milyon iOS kullanıcısını tehdit ettiği düşünülmekte. 2019’da iOS’tan ayrılan iPadOS’un da bu virüsten etkilenip etkilenmediği ise bilinmiyor.

iPadOS 14
iPadOS 14 İşletim Sistemi

“2015 yılında ortaya çıkan sahte Xcode ile birlikte 2.500’e yakın uygulamaya virüs bulaştı. Bu uygulamalarsa toplamda 250 milyon kez indirildi. Çin’de bulunan kullanıcıların %55’i virüsü kaparken toplamda 128 milyon kullanıcının 18 milyonu ABD’deydi.”

-Dale Bagwell, Apple Eski iTunes Müşteri Deneyimi Yöneticisi

Mahkeme tarafından yöneltilen sorulardan biri ise Apple’ın virüs hakkında kimseyi neden bilgilendirmediğini ortaya çıkarıyor. Yargıcın “Peki tüm bunlara rağmen müşterilerinize neden mailler aracılığıyla uygulamaları silmelerini önermediniz?” sorusu Apple yöneticileri tarafından dikkat çeken bir şekilde yanıtlandı.

App Store Small Business Programı

Şirketin App Store’dan sorumlu başkan yardımcısı Matt Fischer tarafından yanıtlanan soruda Apple’ın devasa boyutta bir mail servisine sahip olduğu belirtildi. Bu mail servisinin kullanılmama sebebi ise tüm kullanıcılara 2.500 ayrı uygulama adını göndermenin işleri daha da karmaşıklaştıracağı olarak Fischer’in sözlerinden anlaşıldı.

Bunun sonrasında birçok insanın aklına “Apple 2.500 uygulamanın tümünü birden cihazlardan silemez miydi?” sorusu gelirken virüsün ilerleyen zamanlarda kullanıcıları etkileyip etkilemeyeceği merak konusu. XcodeGhost virüsünün Apple ve Epic Games’in davasına nasıl yön vereceğini ise zaman gösterecek.

Emoji ile Yorumlayın

🔥 WOW
0
🥳 HEYECANLI
0
👻 ŞAŞIRTICI
0
😭 ÜZÜCÜ
0
😡 KIZGIN
0

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beğenebileceğiniz diğer haberler